The cream of the crop of youngsters in the Overberg district wowed and thrilled the audience with their captivating poems, dazzling dancing, silver-toned voices and their use of musical instruments in the Municipal Auditorium in Hermanus on Tuesday night, 27 August 2019.

This annual concert was hosted by Overstrand Arts/Kunste (OAK) to give category winners in the 2019 Overberg Eisteddfod the opportunity to share their talent and perform to a live audience. Amazing art work was on displayed in the foyer.

More than 4 600 children from across the Overberg took part in this year’s Eisteddfod and that indicates that there is much talent out there.  The learners with the highest cum laude mark in each category were given the opportunity to perform at the 8th OAK PRESTIGE EISTEDDFOD CONCERT.

Overstrand Executive Mayor, Dudley Coetzee, handed over the certificates and monetary gift to each participant and said it was a wonderful evening - “we are all amazed and delighted with such talent.”

He thanked OAK Chairman, Werner Zybrands and his team, the Eisteddfod Committee under the leadership of Adri le Roux, the dedicated tutors and parents who support performing arts in our region.

The public can support all performing artists by attending as many live concerts as possible and especially encouraging the young musicians to attend. To become a member or a sponsor of OAK, contact the Secretary, René du Plooy on This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. or 082 940 4238.

These were the Cum Laude performers at the Overberg Eisteddfod Winners' Prestige Concert:

1    MARIMBAS: Rural Arts Network  -  De Rust Futura Akademie
2     JUNIOR SCHOOL CHOIRS / LAERSKOOLKORE - Laerskool Hermanus Primary School
3     Gr 1 – 3 SPRAAK EN DRAMA (Gedig): Machnus Beukes - Laerskool Overberg
4     Gr 4 – 7 SPRAAK EN DRAMA (Monoloog): Ilé Snyders  -  Laerskool Bredasdorp
5    Gr 8 – 12 SPRAAK EN DRAMA (Prosa): Dénis Kaplan  -  Hoërskool Hermanus
6     Gr 1 – 3 isiXHOSA SPEECH AND DRAMA (Poetry): Liviwe Fihla  -  Zwelihle Primary School
7     Gr 4 – 7 isiXHOSA SPEECH AND DRAMA (Poetry): Kamva Sipapa  -  Lukhanyo Primary School
8     Gr 1 – 3 SPEECH AND DRAMA (Dialogue): Olivia Roland and Leela Knight  -  Pringle House Eco School
9    Gr 4 – 7 SPEECH AND DRAMA (Poetry): Emma de Vynck  -  Hermanus Primary
10    Gr 8 – 12 SPEECH AND DRAMA (Monologue): Kyle Morkel - High School Bredasdorp
11     SYMPHONY - WIND INSTRUMENTS (Flute): Chanel Schmidt-Dumont - Hoërskool Overberg
12     SYMPHONY - STRINGS  (Cello): Janieke Prinsloo - Laerskool Hermanus
13     RECORDER  - JUNIOR:     Kayla Smith - Hermanus Primary
14     BLOKFLUIT - SENIOR: Camille Loriston - Hoërskool Hermanus
15     VOICE  /  SANG - JUNIOR  (Gr 1 – 7): Jana Marais - Laerskool Bredasdorp
16     VOICE  /  SANG  -  SENIOR  (Gr 8 – 12): Fiona Fourie - Hoërskool Bredasdorp
17     PIANOFORTé  /  KLAVIER  -  JUNIOR  (Gr 1 – 7): Cameron Pedro - Enlighten Educational Trust
18     PIANOFORTé  /  KLAVIER  -  SENIOR (Gr 8 – 12): Mia Winter - Curro Hermanus
19    ART / KUNS  -  JUNIOR  (Gr 1 – 7): John-William Shephard - Zoetendal Akademie
20     ART / KUNS - SENIOR (Gr 8 – 12): WORK DELIVERED ON THE DAY:  Drawings, etc.     Charlotte Williams  -  Hermanus High
21     ART / KUNS - SENIOR (Gr 8 – 12) PRE-SUBMITTED WORK – 3D, etc: Shanelle Prins  -  Curro Hermanus
22     DANCE / DANS  -  SOLO: Aduné van Dyk  -  Linda Booyse se Dansskool
23    DANCE / DANS  -  ENSEMBLE: Mengelmoeskardoes – Marina se Dans-Opvoeding Sentrum, Hermanus
24    SYMPHONY  -  ORCHESTRAL ENSEMBLE: Handevat Orchestra  -  Kleinmond